banner279

Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği; 'Fay zonları boşaltılsın'

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odalar Birliğine (TMMOB) bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği, İran- Türkiye sınırında meydana gelen ve Van’ın Başkale ilçesinde de can ve mal kaybına neden olan depremlere ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Jeoloji Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Ömer Uyuşkan okudu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği; 'Fay zonları boşaltılsın'

Jeoloji Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Ömer Uyuşkan, yaptığı açıklamda; “23.02.2020 saat 08.53 itibariyle, Türkiye-İran sırında 5,9 (Mw) büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İran’ın Khoy şehrinde gerçekleşen deprem, Van’ın sınır köylerinde yıkıma neden olmuş, yaşanan depremin ardından resmi verilere göre 9 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 9’u ağır olmak üzere 35 vatandaşımız ise yaralanmış, Başkale İlçesine bağlı Kaşkol, Gelenler, Güvendik, Özpınar, Bilgeç Mahalleleri başta olmak üzere bir çok yerleşim biriminde konutlar yıkılarak ağır hasar görmüştür. Öncelikle yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bölgedeki insanımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bildiriyoruz” denildi. 

"FAY YASASI TALEBİ"
Uyuşkan, şu ifadeleri kullandı; “Jeolojik açıdan yapılan ilk değerlendirmelere göre depremin, Başkale-Khoy Fay Zonu’nun Khoy şehrinin kırsal kesimlerine denk gelen bölümünde gerçekleştiği görülmektedir. Başkale Fay Zonu (BFZ) Türkiye’nin güneydoğusunda, Şemdinli-Yükseova Fay zonu ile İran'ın kuzeybatısında bulunan Guilato– Siahcheshmeh–Khoy Fay sisteminin arasında yer almaktadır. İlk belirlemelere göre sol yanal atımlı, yaklaşık 55-60km uzunluğunda olan bu fay zonunun, Özpınar Mahallesi (Başkale) ile Khoy arasındaki segmentinin kırıldığı anlaşılmaktadır.Yaşanan deprem öncesinde Başkale’ye bağlı Özpınar, Güvendik, Görenler ve Kaşkol mahallelerinde birkaç yıllık zaman diliminde büyüklüğü 4,7 (Mw)’ye ulaşan depremler yaşanmış, bölgenin sismik açıdan hareketli olduğu gözlemlenmiştir. Yaşanan depremde, bölgeyi incelediğimizde, en fazla hasarın oluştuğu ve 7 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, Özpınar Mahallesi yerleşim alanı, tam olarak fay hattının üzerine kurulmuş; yine Güvendik, Gelenler, Bilgeç, Ömerdağı ve Kaşkol mahallelerindeki yerleşim alanlarının Başkale Fayı’na çok yakın bir mesafede kurulduğu görülmüştür. Yerleşim birimlerinin fay zonları veya hatları üzerine kurulması, ne yazık ki, gerçekleşen depremin ardından can ve mal kaybının artmasına neden olmuştur. Yaşanan 5,9 (Mw) büyüklüğündeki depremin ardından gerçekleşecek olan artçı depremler ve olası yeni bir deprem ihtimaline karşın vatandaşlarımızı, kesinlikle evlerine girmemeleri, bölgede depremlerden kaynaklı yaşanabilecek çığ ve heyelanlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, ülkemizde fay hatları üzerinde yer alan 18 kent, 80’ni aşkın ilçe ve 502 köy yerleşim alanında fay hatları üzerine gelen bölümlerinde tampon bölge bırakılmak suretiyle boşaltılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması gerektiğini önemle vurguluyoruz. Vatandaşlarımızın yaşamını yitirdiği bu acı günde, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilcili olarak, ısrarla dile getirdiğimiz 'Fay Yasası'nın ne denli önem arz ettiği hususu Van-Başkale ilçesine bağlı mahallelerde kendisini bir kez daha göstermiştir. Aktif tektonik kuşak içerisinde yer alan ülkemizde, yeni can kayıplarının önüne geçmek, depremle mücadeleyi en üst seviyelere çıkarmak adına 'Fay Yasası'nın bir an evvel TBMM tarafından ele alınarak çıkarılması, devletimizin en elzem gündemi olmalıdır. Unutmayalım ki, sağlam binalar ancak 'Sağlam Zeminler' üzerinde ayakta kalabilirler.” Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306