banner279

_Erciş'te HES istemiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, Erciş’te Hidro Elektrik Santralinin (HES) yeniden yapımına başlanmasına tepki gösterdi.

_Erciş'te HES istemiyoruz

Kurukcu, yaptığı açıklamada: "Van-Erciş İlçesinde Danıştay’ın ‘Dur’ kararına rağmen Zilan Deresi'nde yeniden HES yapımına başlandı. Van’ın Erciş İlçesinde bulunan Zilan Deresi’ne 2014 yılında HES‘in yapılmasına başlanmıştı ve bu çalışmalara itirazda bulunup yargıya taşıyan çevre örgütleri ve geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu belirten çevre köylüler, HES’in yapılması durumunda bölgede oluşacak ekolojik tahribat nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak duruma geleceklerini ve bu nedenle göç etmek zorunda kalacaklarını belirtip yaptıkları yasal başvurular üzerine Danıştay kararıyla durdurulmuştu. Toplumun bir bütün  Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele içinde olduğu böylesi bir dönemde HES inşasına yeniden başlanması tek kelime ile fırsatçılıktır ve hukuksuzluktur. Danıştay’ın kararı ortadayken bu yapılan suçtur" diye konuştu.

Kurukcu, açıklamasının devamında; "Geniş tarım arazileri, otlak alanları ve meralarıyla tarım ve hayvancılığın en verimli şekilde yapıldığı bir bölgeden söz ediyoruz. Ayrıca Zilan Deresi Van gölüne dökülmektedir.   HES’ler ve barajlar bölgenin flora yapısını bozarak doğal yaşama büyük tahribat veriyor. Hayvancılıkla uğraşanların mera alanlarına zarar verilerek sular adeta bir alana hapsedilecek. Zilan üzerinde tahakküm kabul edilemez. Ülkemizin en çok ışığını alan Van ilimizde aynı yenilenebilir enerjiyi güneş santralleri ile almak varken ve ülkenin dört mevsiminde dahi en etkili ışık alan bölgelerinden biriyken buraya HES’ler ve barajlar yapmak iyi niyetli bir girişim değildir. HES projesi acilen durdurulmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241