banner151

banner140

banner236

banner200

banner141

banner161

banner203

banner204

banner207
21 Ekim 2018 Pazar

BÜTÜN OYLAR HDP’YE!!...

-'Başkalarının toprağının başkalarına peşkeş çekilişi’nin adı

Selahaddin E. ÇAKIRGİL

02 Kasım 2017 Perşembe 09:45
-'Başkalarının toprağının başkalarına peşkeş çekilişi’nin adı
banner76
 2 Kasım 1917.. Yani, tam yüzyıl önce bugün..

İngiliz emperyalizminin o zamanki dışbakanı Arthur James Balfour bir beyannâme yayımlayarak, Yahudileri Filistin’e göç etmeye çağırıyordu.

Bir devletin, savaş içinde işgal etmiş bile, henüz savaş bitmeden, barış andlaşması yapılmadan, işgal ettiği topraklara hele de başkalarının yerleşmesi için çağırması, alışılmış bir durum değildi. Ama İngiliz emperyalizmi işgal ettiği o topraklara, henüz savaşın bitmediği bir sırada, bu topraklardan iki bin yıl önce çıkarılmış olan Yahudilerin yerleşmesi için böyle bir beyannâme yayınlamıştı.

Bu beyannâme, ‘sionizm (2 bin yıldır vatansız olan Yahudileri bir vatana kavuşturma) ideali’nin öncüsü olan Theodore Herzl’in 1897’de İsviçre- Basel’de tertiplediği ilk Sionizm Kongresi’nden 20 yıl sonra, ‘sionist hareket’e altın tepsi içinde sunulmuş ve hayal bile edilemeyecek bir hediye idi.

***

O büyük facialar dönemini bir daha hatırlayalım.

Filistin’de, Osmanlı’nın, bir alman generali olan Liman von Sanders’in komutasındaki Yıldırım Orduları zorlanıyordu. M. Kemal Paşa, 5 Temmuz 1917'de Yıldırım Orduları Grubu emrinde bulunan Halep'deki 7.Ordu Komutanlığı’na tayin olunmuş;‘Liman Paşa’ da yerini Mustafa Kemal Paşa’ya bırakarak İstanbul’a dönmüştü. Ama ardından da, 20 Eylül 1917'de İstanbul'a; ordunun durumuna dair bir rapor göndermiş ve görüşlerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle, 6 Ekim 1917'de de, 7. Ordu Komutanlığı'ndan istifa ettiğini (Padişah’ın damadı olması hasebiyle) Başkomutan Vekili olan Enver Paşa'ya bildirmiş ve 15 Ekim 1917'de de, komutayı başkasına bırakarak o da İstanbul’a dönmüştü; (Hatırlayalım ki, o sırada Enver de, M. Kemal de, 40 yaşın altındaydılar.)

Ve sonra da, Veliahd Vahdeddin’in ‘Almanya Seyahati’ söz konusu olunca, M. Kemal de, ‘Veliahd’in Seryâveri’ sıfatıyla onunla birlikte iki ay kadar süren bir Almanya yolculuğuna çıkmıştı. Ve 18 Eylûl 1918’deGenerali Allenby komutasındaki İngiliz güçleri Osmanlı güçlerini ağır bir yenilgiye uğratmıştı, bütün Filistin’i işgal etmişti.

***

Doğrusu, özü itibariyle ilahî vahye dayalı üç dinin de kutsal bildiği, bu yüzden tarih boyunca dünya siyaseti açısından son derece önemli bir coğrafya olan Kudüs ve bütünüyle Filistin'in elden bu kadar kolay çıkacağı düşünülemezdi ve Hristiyan dünyası ve Yahudiler için de bu topraklara sahip olmak bir hayâl idi. Çünkü, Salâhaddin Eyyubîkomutasındaki Müslüman güçlerin, bu toprakları Haçlı Orduları’nın ve Hristiyan güçlerin elinden alması üzerinden 700 yıl geçmişti ve o 700 yıllık hâkimiyetin kırılabilmesi henüz birkaç yıl öncesine kadar düşünülemiyordu bile..

Ama işte o facia gerçekleşmiş ve bu ‘kutsal mekânlar’, İngiliz emperyalizminin işgaline uğramış ve onlar da, Müslüman topraklarını sionist Yahudilere peşkeş çekmişlerdi.

Hatırlayalım, Allenby, Şam’a girdiğinde, Salâhaddin Eyyubî’nin türbesine gidip, sandukayı tekmeleyerek, ‘Kalk Saladin! Biz geldik..’ demişti.

***

İlginçtir, daha öne de Alman İmparatoru 2. Wilhelm de, İngiltere’ye karşı Osmanlı Devleti’nin müttefiki olarak daha önce Kudüs’e gittiği halde, bu şehre, Salâhaddin Eyyubî’nin bu şehri Haçlılar’ın elinden alırken girdiği gedikten girerek, nasıl bir tarihî hesaplaşma anlayışına göre hareket ettiklerini sergilemişti.

***

Bir noktayı da hatırlayalım..O savaşlar sırasında, ve sonrasında İngilizlerin, ‘Araplar, Osmanlı’lara hıyanet etti..’ iddiası 100 yıldır hep söylenir, ama bu, şeytanî emellerle hazırlanmış bir büyük yalandır. O zaman Osmanlı Ordusu’nda 90 bin arap gönüllü de vardı. Arapça ve türkçe bilen 3 bin ‘sionist yahudi’ ise, ‘İngilizlerin beşinci kolu’ olarak, müslümanları birbirine düşman etmek için psikolojik savaş veriyorlardı, büyük maddî imkanlarla.. İstisnaları olsa bile, öyle kitlevî bir hıyanet asla sözkonusu değildir ve Müslüman arap halkları, hâlâ da o yenilgilerin acıları içinde kıvranmakta, mücadele etmeye çalışmakta ve bütün şuûrlu Müslümanlar da eski kudretli günlerin dönmesini hayal etmekteler..

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV