banner151

banner140

banner233

banner200

banner141

banner161

banner203

banner204

banner207
21 Eylül 2018 Cuma

MÜSRİFİN YAŞAMASI İSRAFTIR!

‘Asıl Suçlu, Darbe Hıyanetini Yenilgiye Uğratan Halkımızdır!’ (mı?)

Selahaddin E. Çakırgil

25 Eylül 2016 Pazar 12:14
‘Asıl Suçlu, Darbe Hıyanetini Yenilgiye Uğratan Halkımızdır!’ (mı?)
banner76

Bir ‘MiniAnayasa’ konusunda Meclis’teki partilerden -HDP dışındaki- üç parti anlaşmış.. Özellikle yargı konusunda yeni düzenlemeler yapılacakmış.

Ancak, bu Anayasa Mahkemesi n’olacak? Denilecektir ki, ‘yargı bağımsız olmalıdır’ ; ‘kuvvetler ayrılığı’  prensibine göre..

İyi de, diğer iki aslî kuvvet olarak kabul edilen, ‘Kanun yapma’ organı Meclis ve ‘İcra / Yürütme’ organı olan Hükûmet’in de bağımsızlığı, nazarî olarak kabul kabul edilmiyor mu? Ama, onların kararlarını Devlet Başkanı imzalıyor da, yargının kararları?

Yargı’nın kendisine karşı sorumlu olduğu bir beşerî üst irade olmayacak mı? Onlar ‘lâ yus’el / sorumsuz mu?

*

Devlet Başkanı millet tarafından seçiliyorsa, kendisini seçen millete karşı sorumludur, hesab vermek zorundadır. Yargı konusunda da.. Ama, Yargı, kendisini Anayasa’dan kaynaklanan bir yetki adına ‘başına buyruk’ görüyor; sorumlu olduğu bir üst kurum yok.

Denilecektir ki, yargı kararları için,  Avrupa İnsan Hakları (AİHM) var ya; oraya başvurulur.

Onun adı üstünde: ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi..’

Yani, insan hakları anlayışının Avrupaî inanç, ideoloji, kültür ve düşünce açısından bir versiyonu.. Kendisini diğerlerinden üstün gören ‘megalomanic’, ve başkalarına ancak‘kölelik hakkı’  veren bir zorbalık ve gücetaparlık ve taptırıcılık..

Müslüman sığınmacılar’ın kendi ülkelerine kabul edilemiyeceğini açıkça, en resmî  ve yetkili ağızlardan söyleyen Avrupa ülkelerinin insan hakları anlayışından mı adâlet beklenilecek?

*

Alınız size, Bosna’da Srebrenitsa’daki barbarlığın AİHM tarafından temize çıkarılması kararı.. 20 sene öncelerdeki Bosna Trajedisi günlerini hatırlayalım.

Srebrenitsa , üstelik de, BM. tarafından güvenlikli bölge ilan edilip, müslümanlar silahlarından arındırıldıktan sonra, BM. güçleri bünyesinde vazife gören Hollanda askerlerinin gözyummasıyla, 8 500 -gayri resmî rakamlara göre 11 bin-’den fazla insan, sırf müslüman oldukları için sırblar tarafından katledilmişti. Bunun video görüntüleri de ortadaydı. Ama, AİHM evvelki gün, Hollanda’lı askerlerin suçsuzluğuna karar verdi. Türkiye’deki yargı sistemine yapılacak en üst itiraz mercii, işte bu AİHM..

*

Ana muhalefet partisi, Olağanüstü Hal’ (OHAL) şartlarına içinde yayınlanan ‘Kanun Hükmünde Kararname’ (KHK) uygulamalarına itiraz âbında ve bu kararnamelerin ibtali için, Anayasa Mahkemesi’ne müraaat ettti.. Ana muhalefet lideri KK, bu konuyu Anayasa Mahkemesine götüreceklerine dair, Amerikan B.Elçisi’ni daha önce bilgilendirmiş, onların kaygılarını hafifletmeye çalışmıştı.

Çünkü, B. Amerika uygulamalardan endişeliydi.. ‘15 Temmuz- Darbe teşebbüsü’nün kırılmasından sonra,  195’i general olmak üzere binlerce subay ordudan atılınca, Amerikan makamları, ‘ordudan atılanlar arasında teröre karşı birlikte mücadele ettikleri bir çok komutanın olduğu’ndan yakınmışlardı. (Bunların başında da, Suriye sınır boylarının güvenliği kendisine tevdi edilmiş olan ve 15 Temmuz Darbe Hıyaneti’nin beyni durumunda gözüken ve öldürülen General Semih Terzi vardı. Emperyalistl odaklar, o darbenin yenilgiye uğratılmasından boşuna mı mutsuz oldular?)

*

CHP’nin, Amerikan Elçisi’yle görüş alışverisinde bulunarak Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etmesi,  gerçekte Suriye’nin kuzeyindeki PYD / YPG gibi örgütlerin, ellerinde tuttukları bölgeleri korumak için, o bölgelere Amerikan bayrağı çekmelerine benziyor.

 

Şimdi, Anayasa Mahkemesi, sorumsuzca bir karar alır mı, alır.

O zaman ortaya tam bir kaosun çıkacağı da bilinmelidir ve herşey 15 Temmuz öncesi duruma döndürülebilir. Balyoz- Ergenekon dâvâlarında olduğu gibi..

Öyle bir durum tekrarlanırsa, o zaman, asıl suçlu, 15 Temmuz gecesi, darbe hıyanetine karşı çıkan ve Allah’u Ekber diyer candan geçerek, o şerr güçleri yenilgiye uğratan halk kitleleri olacaktır. Hazır mıyız buna?

*

STAR

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV