banner151

banner140

banner236

banner200

banner141

banner161

banner203

banner204

banner207
21 Ekim 2018 Pazar

BÜTÜN OYLAR HDP’YE!!...

İmtihanımız Baş Belamız

09 Ocak 2018, 10:37
İmtihanımız Baş Belamız
Bekir SAĞLAMER
 İmtihanımız Baş Belamız
     İmtihan; geçmişin hüznü, geleceğin de ümidi durumundadır. Kimilerine göre durum budur. 
     İmtihan, gerek avam gerekse ilim meclislerine mensup bireyler tarafından çok farklı bir konumda yer edinmiştir. Öyle bir anlayış ki hiçbir şekilde indirilmiş İslam modeliyle uyum halinde değildir. İmtihan ki mazlumiyetin yegâne vaadi olmuştur. Yakınımız ölür, imtihanımız olur; kardeşimiz ahlaksızlık girdabında keyif sürer, imtihanımız olur; günahsız bir çocuk, kan içiciler tarafından katledilir, imtihanımız olur. Örnekleri daha da dizebiliriz. Daha neler var neler. Ancak biz bu kadarını kâfi görüyoruz. Sahi, imtihan bu mudur? Yani mazlum imtihanda iken, zalim de teneffüs hayatı mı yaşıyor? Görünen o ki öyledir(!)
     Allah, hiçbir zaman zorba bir imtihan anlayışını İslam diye önümüze koyup da alın size imtihan demez. Rahmeti, merhameti, adaleti kâinatta dahi zuhur olmuş ilahi bir varlığın buna ihtiyacı olamaz zaten. Galiba biz, Allah’ı, kendi hissiyatlarımıza veya kendi iç âlemimizdeki psikolojik olgulara göre şekillendirerek hareket ediyoruz. Yani Allah’a bir ihtiyaç halini/zaruriyetini atfetmeden duramıyoruz. 
     Kur’an’da, dikkat edildiğinde imtihan diye çevrilen kavramların ekseriyeti kesinlikle imtihan gerçeğini yansıtmadığı fark edilecektir. 
      İradenin yok hükmünde olduğu bir imtihan safsatası ne adildir ne de çözüm. İmtihan varsa da imtihana muhatap bir aklın varlığı da zaruridir. 
“Başımıza gelen bir olaydan dolayı Allah’ın sevilen kulu olduğumuzu anlıyoruz ve dolayısıyla bu bir imtihan olup razı kalacağız.” Yanlış! Çünkü başımıza gelecek bir felaket, bizim kendi ellerimizle yapıp ettiklerimiz sebebiyledir buyurur yüce Allah.(Şura, 30)
“Herhangi bir sebepten ötürü ölen küçücük çocuklardan dolayı yakınları imtihan ediliyor. Onlara düşen de bu imtihanda isyan etmemeleri ve boyun eğmeleri. Yanlış! Çünkü yüce Allah, öldürmeyin buyurur.(Nisa, 93; Maide, 32 vd). Ayrıca Allah, aklını kullanmayanlar, her daim çirkin işlerin malzemeleri halindedir buyurur (Yunus, 100). “O zaman küçücük çocuklar mı pislik içerisinde olan?”, Hayır! Asıl pisliğe mahkûm kimse, vahiyden uzak bir hayat yaşayandır. Dolayısıyla elimize tesbih alıp 99 kere kahrolsun İsrail, Kahrolsun… diye sayıklayacaksak, o halde binlerce kez de öz eleştiride bulunmak mecburiyetindeyiz. 
“Başkasından dolayı ben niye üzüntüye kapılıyorum ki? Madem imtihanda irade var, bu durumda benim iradem nerde?” Burada da başkasından dolayı bir çeşit sıkıntılarla karşı karşıya kalmış kişinin imtihanda olduğu iddia edilemez. Aksine, imtihan değil; o şahsın için de bulunmuş olduğu durum zulümdür. Çünkü Allah, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi,  kuluna iradesiz bir imtihan hayatını asla musallat etmez. 
Bir de imtihan denilince her nedense hep bir olumsuzlukla muhatap olma durumu gibi bir anlayış hâkim oluyor insanlarda. Gayet güzel, huzurlu bir hayat yaşayan birisi de imtihandadır. İmtihandayız, çünkü Allah, bize belli sorumluluklar yüklemiş ve bizden de bu sorumluluklarımızı bilip ona göre yol almamızı diler. İmtihanımızın konuları yazılı beyanda mevcuttur. O yazılı beyana göre yaşadığımızda imtihanı başarıyla sonlandırırız, zaten bu beyanlar doğrultusunda yaşamadığımızda da imtihan değil,  pislik içerisinde imtihan olduğumuzu düşünürüz sadece.  Akledelim!

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV